Kazimierz PODSADECKI

 (1904 Zbierzów - 1970 Kraków)

Kazimierz Podsadecki początkowo podjął naukę w krakowskiej Szkole Przemysłu Artystycznego, ale po półtora roku zaczął samodzielnie pracować na rozwojem swego talentu. Związał się artystycznymi grupami, w 1925 roku z "Blokiem", a w 1926 - z grupą "Presens". Z nią wystawiał swoje abstrakcyjne prace do roku 1928. W 1928 - 1939 pracował jako grafik, w 1939 roku zorganizował z Janem Marią Brzeskim I Wystawę Modernistycznej Fotografii w Krakowie. W latach trzydziestych zwrócił się do malarstwa figuratywnego nawiązując do fowizmu. Od 1930 roku wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Po II wojnie światowej zamieszkał w Szczecinie, tutaj zajmował się dydaktyką. W 1952 roku wrócił do Krakowa. Kontynuował swoje zainteresowania malarskie pejzażem, aktem, martwą naturą. Jego twórczość, o silnym piętnie indywidualizmu artystycznego, jednak w różnorodnych tendencjach zawsze ujawniała dominujący intensywny kolor i skłonność do deformacji formy.
Podsadecki w swej twórczości korzystał często z doświadczeń malarstwa abstrakcyjnego. Łączył je z wizją postimpresjonistyczną i własnym doświadczeniem w obserwacji i odtwarzaniu piękna. Jego "akwarele, traktowane często jak oleje mają w sobie wszelkie zalety tych ostatnich, spontaniczność wizji i wykonania, harmonię koloru i decyzję konstrukcji, choć ta, jak na dyscyplinę bardziej intymną przystało jest bogatsza, w większym stopniu rozbudowana."*

* Jerzy Madeyski, Kazimierz Podsadecki, oleje, gwasze, akwarele, gipsoryty, rysunki, wstęp do katalogu wystawy Związku Polskich Artystów Plastyków, listopad-grudzień 1964, Kraków 1964.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
8Martwa natura olej, tektura31 x 35,5 cm
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
85Park, 1966 akwarela, papier20 x 29 cm w świetle passe-partout
1500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
84Studium pejzażowe, 1959 akwarela, papier33 x 41,5 cm
1500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)