Ryszard PRAUSS

 (1902 Kielce - 1955 Kielce)

Ryszard Prauss w czasie wojny bolszewickiej wstąpił do wojska jako ochotnik. Służył w 4 pułku piechoty w Kielcach. Był uczniem Gimnazjum im. Reja w Kielcach. Studia malarskie podjął w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1924 roku. Ukończył je w 1930 roku w pracowniach M. Kotarbińskiego i T. Pruszkowskiego. Uczył się równocześnie grafiki u W. Skoczylasa i K. Bartłomiejczyka. Całe życie związany z Kielcami uczestniczył w pracach Świętokrzyskiego Towarzystwa Miłośników Sztuki. Malował przede wszystkim pejzaże z elementami architektonicznymi, widoki miast, sceny batalistyczne, rodzajowe. Uprawiał również ilustrację książkową. Zajmował się po wojnie dydaktyką. Wiele jego prac znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach. Również malarzem był jego brat bliźniaczy, Stanisław, zmarły w 1967 roku.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 6 prac tego autora

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
130Potyczka, 1970 rysunek, ołówek, papier16 x 20 cm
600.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
72Dziedziniec Zamku w Szydłowcu, 1945 akwarela, ołówek, papier39 x 50,5 cm
1000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
1200.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
71Zamek w Szydłowcu, 1945 akwarela, gwasz, ołówek, papier40,5 x 50,5 cm
1000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
1200.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
70Katedra w Kielcach, 1944 akwarela, ołówek, papier38,5 x 52,5 cm
1000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
1200.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
9Ratusz i rynek, 1944 akwarela, gwasz, papier39 x 50,5 cm
1200.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
8Zamek w Drzewicy*, 1944 akwarela, gwasz, papier39 x 50,5 cm
1200.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)