Roman ARTYMOWSKI

 (1919 Lwów - 1993 Łowicz)

Roman Artymowski podjął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem E. Eibischa, C. Rzepińskiego i A. Jurkiewicza w 1945 roku. Był już wtedy odznaczonym za udział w walkach partyzanckich podporucznikiem rezerwy. Głównie uprawiał malarstwo sztalugowe i ścienne. Zajmował się również grafiką artystyczną i książkową, nie tylko jako twórca. Był także autorem teoretycznych opracowań dotyczących technik graficznych i malarskich. Początkowo uprawiał malarstwo realistyczne, z czasem rozwijał swą twórczość w kierunku abstrakcji, aż po kompozycje utworzone z regularnych figur geometrycznych, które zwłaszcza często pojawiały się na jego płótnach w latach siedemdziesiątych. Zawsze jednak pozostawał bardzo głęboko wyczulony na zagadnienia koloru i światła w malarstwie. To odróżniało jego poszukiwania w obrębie abstrakcji od poczynań innych abstrakcjonistów. Jego artystyczna osobowość rozwijała się również w innych dziedzinach. Był twórcą polichromii, redaktorem graficznym i artystycznym czasopism, poetą, recenzentem wystaw, działał jako dydaktyk (w latach 1983 – 1984 był rektorem warszawskiej akademii), a nawet podejmował trud projektowania wystaw sztuki. Pomimo tych wszystkich zajęć najwięcej uwagi poświęcał swojej twórczości malarskiej. Na przestrzeni wielu lat miał liczne wystawy indywidualne w Polsce i za granicą, a także brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 4 prace tego autora

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
33Martwa natura z czerwonym dzbankiem, około 1955 olej, płótno56 x 70 cm
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
4800.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
32Martwa natura z taboretem, około 1955 olej, płótno57 x 62 cm
3800.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
31Martwa natura z rybami, około 1945-1950 olej, płótno45 x 55 cm
3600.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
3600.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
6Martwa natura z dzbankiem, około 1960 olej, płótno56 x 70 cm
4400.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
4400.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)