Roman SIELSKI

 (1903 Sokal pod Lwowem - 1990 Lwów)

Roman Sielski naukę malarstwa rozpoczął od Wolnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie i Państwowej Szkoły Przemysłowej u Kazimierza Sichulskiego. Następnie studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1922-1927 u Józefa Mehoffera, Józefa Pankiewicza i Feliksa Kowarskiego. Do roku 1929 tworzył pod opieką pedagogiczną Pankiewicza w Paryżu. Jego żoną była Margit Reich. Razem współtworzyli grupę „Artes". Swoje prace wystawiał Sielski we Lwowie, w Warszawie i w Paryżu. W latach 1947-1976 był wykładowcą w Lwowskim Instytucie Sztuki Stosowanej. Jednak nie ratowało go to przed atakami ideologów sztuki. Spychano jego twórczość w strefę peryferii artystycznych. Dopiero jego malarstwo oceniono w kategorii zjawisk wybitnych w czasach weryfikacji i przewartościowań dokonywanych w latach dziewięćdziesiątych. Malarz w swych obrazach wykazywał dwoistość podejścia do formalnych zagadnień. Z jednej strony tworzył realistycznie, w tradycji postimpresjonistycznej, z drugiej - awangardowo. Sięgał bardzo śmiało do nasyconych kolorów, kładzionych płasko, tworząc niejednokrotnie w ten sposób pełną świadomości artystycznej syntezę form.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 10 prac tego autora

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
18Pejzaż nadmorski olej, płótno48 x 70 cm
3800.00 PLN
(1225,81USD, 931,37EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
32Miasteczko pod skałą, lata sześćdziesiąte XX wieku olej, tektura54 x 49 cm
9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
70Plaża,1960 olej, tempera, tektura47 x 72,5 cm
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
12000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
35Plaża - dziewczyna na huśtawce, 1970 olej, płótno54 x 80 cm
8500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
34Plażowiczki na słońcu, 1959 olej, tektura33,5 x 50 cm
6500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
8000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
33Dziewczyna w fotelu – akt na fotelu olej, płótno naklejone na tekturę69x 5 x 49,5 cm
8500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
11000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
60Frywolne dziewczęta, około 1961 olej, tektura34 x 50 cm
4500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
4500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
59Plaża, lata sześćdziesiąte XX wieku olej, tektura33 x 48 cm
4500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
4600.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
57Zielony wieczór, lata pięćdziesiąte XX wieku olej, tektura60 x 83,5 cm
9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
41Martwa natura na stole gwasz, tektura58 x 83 cm
9500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)