Jerzy FEDKOWICZ

 (1891 Stefanówka na Podolu - 1959 Kraków)

Jerzy Fedkowicz studiował malarstwo początkowo w Moskwie i Petersburgu, a następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Weissa. W latach 1921 - 1923 przebywał w Paryżu. Zaprzyjaźnił się T. Makowskim, J. Zawadowskim i J. Rubczakiem. W swojej twórczości w bardzo indywidualny sposób łączył doświadczenia formizmu z postimpresjonizmem. Po powrocie osiadł w Krakowie. Odbywał podróże do Włoch, Jugosławii, Wielkiej Brytanii. Był członkiem grupy "Jednoróg" i "Zwornik". W latach 1923 - 1935 był profesorem Wolnej Szkoły Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej oraz profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie od 1945 roku. Po 1931 roku zbliżył się do kapistów. Nawiązywał w swojej twórczości do postimpresjonizmu zachowując jednak zawsze dyscyplinę syntetycznego myślenia. Najchętniej malował martwe natury, akty oraz pejzaże. Wystawiał od 1918 roku, początkowo w grupie "Formiści", w 1921 roku w grupie "Sztuka" w warszawskiej Zachęcie. W 1933 roku nawiązał współpracę ze "Zwornikiem". W latach 1926 - 1934 wystawiał z grupą "Jednoróg" w Krakowie, w Łodzi, we Lwowie, w Poznaniu, w Warszawie i Bydgoszczy. Brał również udział w międzynarodowych wystawach sztuki, między innymi w Brukseli, Wiedniu, Berlinie, Kolonii, Monachium. Obecnie jego prace znajdują się w licznych muzeach okręgowych oraz muzeach narodowych

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 4 prace tego autora

Jerzy FEDKOWICZ ,Portret mężczyzny , olej, tektura, 26 x 18,5 cm

Cena wywoławcza:

5000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Jerzy FEDKOWICZ ,Akt kobiecy , olej, płótno, 71 x 59 cm

Numer katalogowy:119

Cena wywoławcza:

14000.00 PLN
(4242,42USD, 3111,11EUR)

Cena uzyskana:

0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Jerzy FEDKOWICZ ,Piwonie w białym dzbanie, około 1930-1935(?) , olej, płótno, 56 x 45 cm

Numer katalogowy:124

Cena wywoławcza:

8000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

8000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Jerzy FEDKOWICZ ,Kwiaty w wazonie , ołówek, tusz, papier, 28,5 x 22 cm w świetle passe-partout

Numer katalogowy:98

Cena wywoławcza:

1500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

1700.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)