Leopold GOTTLIEB

 (1879 Drohobycz - 1934 Paryż)

Leopold Gottlieb, młodszy brat malarza Maurycego, uczył się malarstwa u J. Malczewskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1904 do 1914 roku przebywał w Paryżu, był współtwórcą École de Paris. Wystawiał w między innymi na Salonie Jesiennym w 1910 roku. W okresie I wojny światowej służył w Legionach, potem mieszkał w Wiedniu, w Baden-Baden i w Polsce. W 1925 roku powrócił do Paryża. Malował głównie portrety, kompozycje figuralne oraz pejzaże. W 1927 roku wystawił swoje dzieła (gwasze, rysunki i tempery) w znanej galerii „Aux Quatre Chemins”. Wśród wystawionych dzieł znalazły się nieznane dziś tempery: Tawerna (3 pozycje), Odpoczynek, Posiłek, akwarela Posiłek biednych, a także tempera Pijacy.Pod względem stylistycznym twórczość Gottlieba, w tym sceny figuralne, przeszła charakterystyczną ewolucję. W kompozycjach z 1910 roku artysta operował syntetyczną, płaską formą, określoną wyraźnym płynnym konturem. Około 1912 roku początkowo w południowych pejzażach, a potem także w scenach figuralnych ujawniają się kolorystyczne inspiracje fowizmem Matisse`a oraz kubizującą geometryzacją Picassa.  Lata około 1927 do około 1930 to okres przejściowy w twórczości Gottlieba. Powrócił on wówczas do bardziej ¨realistycznego¨ ujęcia ludzkiej twarzy i korpusu.

Leopold GOTTLIEB ,Pijak, około 1927 , olej, płótno, 39,7 x 50,4 cm

Cena wywoławcza:

12000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)