Roman SIELSKI

 (1903 Sokal pod Lwowem - 1990 Lwów)

Roman Sielski naukę malarstwa rozpoczął od Wolnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie i Państwowej Szkoły Przemysłowej u Kazimierza Sichulskiego. Następnie studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1922-1927 u Józefa Mehoffera, Józefa Pankiewicza i Feliksa Kowarskiego. Do roku 1929 tworzył pod opieką pedagogiczną Pankiewicza w Paryżu. Jego żoną była Margit Reich. Razem współtworzyli grupę „Artes". Swoje prace wystawiał Sielski we Lwowie, w Warszawie i w Paryżu. W latach 1947-1976 był wykładowcą w Lwowskim Instytucie Sztuki Stosowanej. Jednak nie ratowało go to przed atakami ideologów sztuki. Spychano jego twórczość w strefę peryferii artystycznych. Dopiero jego malarstwo oceniono w kategorii zjawisk wybitnych w czasach weryfikacji i przewartościowań dokonywanych w latach dziewięćdziesiątych. Malarz w swych obrazach wykazywał dwoistość podejścia do formalnych zagadnień. Z jednej strony tworzył realistycznie, w tradycji postimpresjonistycznej, z drugiej - awangardowo. Sięgał bardzo śmiało do nasyconych kolorów, kładzionych płasko, tworząc niejednokrotnie w ten sposób pełną świadomości artystycznej syntezę form.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 10 prac tego autora

Roman SIELSKI ,Pejzaż nadmorski , olej, płótno, 48 x 70 cm

Cena wywoławcza:

3800.00 PLN
(1225,81USD, 931,37EUR)

Cena uzyskana:

0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Roman SIELSKI ,Miasteczko pod skałą, lata sześćdziesiąte XX wieku , olej, tektura, 54 x 49 cm

Cena wywoławcza:

9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Roman SIELSKI ,Plaża,1960 , olej, tempera, tektura, 47 x 72,5 cm

Numer katalogowy:70

Cena wywoławcza:

10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

12000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Roman SIELSKI ,Plaża - dziewczyna na huśtawce, 1970 , olej, płótno, 54 x 80 cm

Cena wywoławcza:

8500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Roman SIELSKI ,Plażowiczki na słońcu, 1959 , olej, tektura, 33,5 x 50 cm

Cena wywoławcza:

6500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

8000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Roman SIELSKI ,Dziewczyna w fotelu – akt na fotelu , olej, płótno naklejone na tekturę, 69x 5 x 49,5 cm

Cena wywoławcza:

8500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

11000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Roman SIELSKI ,Frywolne dziewczęta, około 1961 , olej, tektura, 34 x 50 cm

Numer katalogowy:60

Cena wywoławcza:

4500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

4500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Roman SIELSKI ,Plaża, lata sześćdziesiąte XX wieku , olej, tektura, 33 x 48 cm

Cena wywoławcza:

4500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

4600.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Roman SIELSKI ,Zielony wieczór, lata pięćdziesiąte XX wieku , olej, tektura, 60 x 83,5 cm

Numer katalogowy:57

Cena wywoławcza:

9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Roman SIELSKI ,Martwa natura na stole , gwasz, tektura, 58 x 83 cm

Cena wywoławcza:

9500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)