Karol HILLER

 (1891 Łódź - 1939 )

Karol Hiller w latach 1903-1910 uczęszczał do Rękodzielniczo-Przemysłowej Szkoły w Łodzi. Już w tym okresie wykazywał szczególne uzdolnienia artystyczne, o czym świadczą doskonałe oceny z kaligrafii, kreślenia i rysunku. Następnie w latach 1910-1912 studiował chemię w Wyższej Szkole Technicznej w Darmstadcie. Naukę kontynuował w latach 1912-1916 na Wydziale Inżyniersko-Budowlanym Instytutu Politechnicznego w Warszawie. W 1916 roku został powołany do wojska i znalazł się w Kijowie, gdzie rozpoczął studia artystyczne w kijowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Michała Bojczuka, malarza bizantynisty. Lata Rewolucji Październikowej przeżył w Kijowie, angażując się politycznie. W 1921 roku powrócił na stałe do Łodzi, gdzie rozpoczął aktywną działalność artystyczną, pedagogiczną, publicystyczną i społeczną. Był współzałożycielem Zrzeszenia Artystów Plastyków, członkiem ugrupowania Start oraz Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków. Wykształcony w kijowskiej Akademii Sztuk Pięknych zgłębił tajniki tradycyjnego malarstwa i sztuki ikon oraz zetknął się z rosyjską i ukraińską awangardą. Stworzył między innymi serię monumentalnych linorytów przedstawiających ludzi i architekturę miasta przemysłowego. W końcu lat dwudziestych zwrócił się ku sztuce abstrakcyjnej, malując pulsujące życiem obrazy o urozmaiconej fakturze, kolorycie, bogactwie form geometrycznych, biologicznych, czy też o kosmologicznym pochodzeniu. Technika wynaleziona przez Karola Hillera, nazwana przez niego heliografią, łączy w sobie cechy malarstwa, fotografii i grafiki. Inspiracją do prac nad nową techniką były fotogramy wykonywane bez użycia aparatu fotograficznego między innymi przez Mana Raya. Hiller był również autorem malowideł ściennych i witraży. Zilustrował wiele książek, między innymi zakomponował okładkę książki Ary`ego Szternfelda "Initiation a la Cosmonautique". Projektował scenografię do spektaklów teatralnych i okładki dla wydawnictwa "Renaissance" i L. Fiszera w Łodzi. Hiller mimo krótkiego okresu działalności twórczej był niewątpliwie jednym z najbardziej utalentowanych i najciekawszych artystów dwudziestolecia międzywojennego.

Karol HILLER ,Klatka schodowa,1931 , olej, tektura, 8 x 12 cm w świetle passe-partout

Numer katalogowy:54

Cena wywoławcza:

8000.00 PLN
(2105,26USD, 1904,76EUR)

Cena uzyskana:

8000.00 PLN
(2105,26USD, 1904,76EUR)