Władysław ROGUSKI

 (1890 Warszawa - 1940 Poznań)

Władysław Roguski ukończył studia w warszawskiej Szkole Rysunkowej u J. Kauzika i M. Kotarbińskiego. Od 1914 roku w pracowni Józefa Pankiewicza i Józefa Mehofera w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W czasie I wojny światowej służył w Legionach. Przeżycia i doświadczenia wojenne znalazły swoje trwałe odbicie w jego twórczości, w obrazach „Pochód legionistów", „Na wedecie". Od 1911 roku wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1920-1922 wystawiał z grupą Formistów, później m. in. ze Stowarzyszeniem „Rytm" i poznańską grupą „Plastyka". Kilkakrotnie uczestniczył w wystawach sztuki polskiej za granicą. Od 1922 roku był profesorem w Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uprawiał malarstwo, grafikę, a głównie litografię barwną. Zajmował się sztuką użytkową. Malował portrety, obrazy o tematyce rodzajowej i religijnej. W wizerunkach Madonny z Dzieciątkiem nawiązywał do przetworzonego i swoiście stylizowanego ludowego malarstwa na szkle. Był zafascynowany podhalańską sztuką ludową.

Władysław ROGUSKI ,Pejzaż ze starymi drzewami, około 1925-1930 , olej, płótno, 31 x 41 cm

Numer katalogowy:66

Cena wywoławcza:

4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Władysław ROGUSKI ,Kościół ss Klarysek w Bydgoszczy , litografia barwna, 37 x 23 cm w świetle passe-partout

Numer katalogowy:71

Cena wywoławcza:

400.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)