Stanisław FIJAŁKOWSKI

 (1922 Zdołbunów na Wołyniu - 2020 Łódź)

Stanisław Fijałkowski w latach 1946-1951 studiował w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Strzemińskiego, S. Wegnera i L. Tyrowicza. Po ukończeniu studiów został profesorem tej uczelni. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym i grafiką. Fijałkowski inspirował się pracami K. Malewicza, surrealistów oraz Wassily Kandinsky`ego, którego rozprawę "Über das Geistige in der Kunst" przełożył w 1997 roku na polski. Większość jego obrazów i grafik stanowią surowe kompozycje o jednolitym tle. W początkowym okresie twórczości nawiązywał do doświadczeń impresjonizmu, w końcu lat 50. przeżył fascynację informelem. Przemiany, jakie zachodzą w jego malarstwie, skupiają się głównie na stopniowym odchodzeniu od formy wprost, zbyt dosłownej. Tworzył prace, które wykorzystują sugestie "przedmiotowe" i odnoszą się np. do ikonografii chrześcijańskiej. Artysta reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo w 1969 roku i na Biennale w Wenecji w 1972 roku. W roku 1977 wyróżniono go Nagrodą Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, a w 1990 r. uhonorowany został prestiżową Nagrodą im. Jana Cybisa. Zmarł 4 listopada 2020 roku w Łodzi.

Stanisław FIJAŁKOWSKI ,7 września 83 , olej, płótno, 100 x 81 cm

Numer katalogowy:95

Cena wywoławcza:

72000.00 PLN
(23225,81USD, 17647,06EUR)

Cena uzyskana:

0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Stanisław FIJAŁKOWSKI ,Kompozycja bez tytułu, 1993 , grafika komputerowa, 20 x 15 cm

Cena wywoławcza:

500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)