Aleksander LASZENKO

 (1883 Annówek - 1944 Włocławek)

Aleksander Laszenko był malarzem orientalistą i podróżnikiem. Po ukończeniu w 1900 roku korpusu kadetów w Połtawie został studentem Konstantynowskiej Szkoły Oficerów Artylerii w Petersburgu, którą ukończył w 1924 roku. Równocześnie uczył się malarstwa w petersburskiej Akademii pod kierunkiem J. Wołkowa, N. Dubowskoja, W. Makowskiego i I. Riepina. Po studiach służył w jednostkach artylerii Leib-Gwardii i w roku 1916 został awansowany na pułkownika. W 1918 roku wyjechał do polski i poświęcił się całkowicie malarstwu i związanym z nim wyprawom artystycznym. W latach 1903 – 1904 przez Indie, Australię, Nową Zelandię, Wyspy Fidżi, Samoa, Tahiti objechał świat. Niemal każdego roku wyjeżdżał do Egiptu. Zwiedzał Bliski Wschód, Tunezję i Maroko oraz Palestynę. Zafascynowany egzotyką odwiedzanych krajów malował kompozycje, w których przedstawiał sceny z życia tubylców, jeźdźców na wielbłądach w pustyni lub oazie, widoki starych miast, szczególnie Jerozolimy i Kairu, bazarów, zabytkowych dzielnic i budowli. Portretował też swoich przyjaciół i bliskich w strojach wschodnich. W czasie pobytu w 1922 roku w Egipcie zawarł znajomość z Carterem, odkrywcą grobowca Tutonchamona i dzięki tej znajomości wykonał wiele szkiców i notatek w miejscu pobytu.

Aleksander LASZENKO ,Macierzyństwo, 1933 , drzeworyt, papier, 29 x 21 cm w świetle passe-partout

Cena wywoławcza:

1200.00 PLN
(311,69USD, 279,07EUR)

Cena uzyskana:

1200.00 PLN
(311,69USD, 279,07EUR)

Aleksander LASZENKO ,Portret dziewczyny w stroju orientalnym, drzeworyt kolorowany, papier, 50 x 40,5 cm w świetle passe-partout

Numer katalogowy:44

Cena wywoławcza:

1500.00 PLN
(454,55USD, 333,33EUR)

Cena uzyskana:

1600.00 PLN
(484,85USD, 355,56EUR)

Aleksander LASZENKO ,Grób Absaloma w Dolinie Cedronu•, 1935 , olej, płótno naklejone na tekturę, 50 x 34,5 cm

Cena wywoławcza:

3500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

3500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)