Jan STANISŁAWSKI

 (1860 Olszana na Ukrainie - 1907 Kraków)

Jan Stanisławski rozpoczął naukę malarstwa u W. Gersona. W latach 1883-1885 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Następnie trzy lata kształcił się w Paryżu u Ch.-É.-A. Carolus-Durana. W latach 1888 – 1895 podróżował po Europie. Podejmował współpracę przy malowaniu panoram. W 1897 roku został profesorem malarstwa krajobrazowego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuk” i członkiem Towarzystwa „Polska Sztuka Stosowana”. Zasłynął jako znakomity pejzażysta. Malował najchętniej w plenerze. W pejzażach, najczęściej o niewielkich formatach, odtwarzał niepowtarzalny nastrój chwili, skupiając uwagę odbiorcy na syntetycznym ujęciu fragmentu natury. Prace tego wybitnego artysty, pozostającego wiernym własnej koncepcji krajobrazu i tworzącego wokół siebie szkołę polskiego malarstwa pejzażowego, znajdują się dzisiaj w wielu polskich muzeach.

Jan STANISŁAWSKI ,Pejzaż górski, około 1903 , olej, tektura, 19,2 x 25,2 cm

Cena wywoławcza:

17000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

20000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Jan STANISŁAWSKI ,Topola, około 1885 , akwarela, papier, 18,5 x 11 cm

Cena wywoławcza:

3500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Jan STANISŁAWSKI ,Pejzaż, około 1900 , olej, tektura, 8,4 x 10,2 cm

Numer katalogowy:102

Cena wywoławcza:

10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)

Cena uzyskana:

0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)